Пък и как да му обясни за GPS локатора.
— Радвам се, че те видях, Дан.
— И аз теб, Майк.
— Ако чуеш случайно от Адам…
— Непременно ще го накарам да ти се обади. Лека нощ. И карай внимателно.
— Мустачки на котенца — каза Наш.
На волана пак беше Пиетра. Наш кара пред нея близо половин час. Накрая паркираха акурата й на едно празно място близо до хотела от веригата „Рамада“ в Ийст Хановер. Когато я откриеха, първото им предположение щеше да е, че Реба е изчезнала именно оттам. Полицията щеше да се запита защо й е на омъжена жена да посещава хотел толкова близо до дома си. Щяха да предположат, че е имала среща с някое гадже. Мъжът й щеше да настоява, че е изключено.
Накрая, както и с Мариан, можеше и да разплетат случая. Но щеше да им отнеме много време.
Взеха със себе си покупките на Реба от „Таргет“. Ако ги оставеха в багажника й, полицията можеше да тръгне по тази следа. Наш прегледа съдържанието на торбата. Купила си бе бельо, книги и няколко стари, подходящи за семейно гледане филми на дивиди.
— Чу ли какво ти казах, Реба? — загледа се той в обвивката на едно от дивидитата. — Мустачки на котенца.
Реба бе яко омотана. Кукленските й черти все още изглеждаха нежни, сякаш бяха от порцелан. Наш бе извадил парцала от устата й. Тя го погледна и изстена.
— Не се дърпай — каза й Наш. — Само ще те заболи повече. А големите страдания тепърва ти предстоят.
Реба преглътна:
— Какво… какво искаш?
— Питам те за този филм, който си купила — показа й Наш обложката. — „Звукът на музиката“. Класика.
— Кой си ти?
— Ако ми зададеш дори само още един въпрос, ще започна веднага да те измъчвам. А това значи да страдаш повече и да умреш по-бързо. А ако ме ядосаш още повече, ще грабна Джейми и ще й сторя същото. Разбра ли ме?
Очичките й зампримигваха, сякаш й зашлеви шамар. Насълзиха се.
— Моля те…
— Помниш ли „Звукът на музиката“? Да или не?
Тя се опита да спре плача, да преглътне сълзите.
— Реба?
— Да.
— Да, какво?
— Да, помня го — успя да промълви тя.
Наш й се ухили.
— А тази строфа, „мустачки на котенца“ помниш ли откъде беше?
— Да.
— От коя песен?
— Какво?
— Песента. Спомняш ли си името на песента?
— Не мога.
— Е как така? Напъни се и ще се сетиш, Реба.
Тя се напъна, но той знаеше, че страхът може да действа и парализиращо.
— Явно си объркана — каза. — Няма страшно. От песента „Любимите ми неща“ е. Сега сещаш ли се?
Тя кимна. После, като наистина се сети, допълни:
— Да.
Наш се засмя доволно:
— Камбанки — каза.
Тя изобщо не вдаваше.
— Спомняш ли си този епизод? Джули Андрюс пее с децата, а те имаха кошмари, или се бяха уплашили от гръмотевиците, и тя се мъчеше да ги успокои и им каза да мислят за любимите си неща. За да не мислят за онова, което ги плаши. Това нали го помниш?
Реба се разплака отново, но успя да кимне с глава.
— И те запяха „камбанки“. Можеш ли да си представиш? Помисли си само. Ако попиташ един милион души кои са петте им най-любими неща, бас държа, че нито един — нито един, ти казвам — няма да спомене „камбанки“. Или да каже нещо от рода на: Мое любимо нещо? Ами, като начало, камбанките. Да, господине, те са ми на първо място. Шибаните камбанки. Ами да, когато искам да ми е истински весело, да ми олекне на душата, отивам и дръпвам камбанката на някоя врата. Казвам ти, бе, пич, това е върхът. И знаеш ли кое най ме възбужда? Ония, китайските камбанки за врата. Те направо ме довършват.
Наш спря, засмя се и поклати глава:
— Направо си го представяш онова предаване, „Семейни войни“, нали? На дъската са десетте най-популярни отговора на въпроса „твои любими неща“ и ти казваш „камбанка“, при което Ричард Доусън те прекъсва: „Според проучванията…“
Издаде бръмчащ звук с уста, а с ръцете си направи Х. Засмя се високо. Пиетра — също.
— Моля те — простена Реба. — Моля те, кажи ми какво искаш.
— И до това ще стигнем, Реба. Полека-лека. Но ще ти подскажа.
Тя зачака.
— Името Мариан говори ли ти нещо?
— Как?
— Мариан.
— Какво да ми говори?
— Тя ти е пратила нещо.
Ужасът в очите й нарасна многократно.
— Моля те, не ми причинявай болка.
— Съжалявам, Реба, но се налага. И ще го направя. Много болка ще ти причиня.
След което премина в задната част на микробуса и се зае да изпълни обещанието си.
Майк се прибра, тръшна вратата зад себе си и включи компютъра. Щеше да отиде пак на GPS сайта, за да уточни къде точно е Адам. Нещо не му беше съвсем ясно. С каква точност работи тази система? Възможно ли е Адам да е бил някъде наблизо, но не точно в къщата на Хъф? На съседната улица например? Или в близката горичка? Или в задния двор на Хъф?
Готвеше се да кликне на адреса на сайта, когато на предната врата се почука. Въздъхна, стана и погледна през прозореца. Отвън стоеше Сюзън Лоримън.
Отвори й. Беше с разпуснати коси и без грим, а Майк за пореден път усети как се мрази за това, че я намира за особено привлекателна. На някои жени просто им е вродено неизвестно как или защо. Лицата и телата им са хубави, понякога великолепни, но най-същественото е онова, неуловимото, което кара коленете на мъжете да се треперят. Майк бе сигурен, че никога няма да се поддаде на изкушението. Но се радваше, че отчита това й качество и усеща присъствието му — в противен случай то можеше да се окаже още по-опасно.
— Здравей — каза Сюзън.
— Здрасти.
Тя остана на прага. Ако влезеше, можеше да я види някой съсед и да пусне клюката, а в квартал като техния това бе неминуемо. Стоеше със скръстени ръце — съседка, дошла да вземе назаем чаша захар.