— Добре, какъв е твоят съвет тогава?
— Самата аз ненавиждам мисълта да се сътрудничи с властите. Но в случая имам чувството, че нямаме по-добър избор. Сега засега трябва да открием Адам. Казваме му да седне и научаваме какво точно е ставало. Едва след това можем да вземем някакво разумно решение.
Лорън Мюз подаде снимката на Нийл Кордоба.
— Реба е — каза той.
— Знам — отвърна Мюз. — Направена е от охранителната камера на „Таргет“, когато е пазарувала вчера.
— Това с какво ни помага? — вдигна той очи.
— Виждате ли онази жена там? — посочи с пръст Мюз.
— Да.
— Познавате ли я?
— Мисля, че не. Имате ли друга снимка, от друг ъгъл?
Мюз му подаде втора снимка. Нийл Кордоба се втренчи в образа, изгарящ от желание да помогне с нещо съществено. Но накрая поклати глава.
— Коя е тя?
— Има свидетел как жена ви се е качила в някакъв микробус, а друга жена е подкарала акурата на Реба. Накарахме този свидетел да изгледа записа на камерата. Той твърди, че става дума именно за тази жена.
Той пак огледа снимката.
— Не я познавам.
— Окей, мистър Кордоба. Много ви благодаря. Връщам се след секунда.
— Мога ли да задържа снимката? В случай че се сетя за нещо?
— Разбира се.
Продължи да гледа втренчено пред себе си, все още под впечатлението от скорошния оглед. Мюз излезе и тръгна по коридора. Рецепционистката й махна да влиза. Почука на вратата на шефа си Пол Коуплънд. „Влез“ — извика той.
Седеше пред маса с видеомонитор. В окръжните служби не ползваха едностранни огледала, а телевизионни камери в стаите за разпити. Коуп ги беше наблюдавал. Погледът му все още беше върху Нийл Кордоба на екрана.
— Преди малко дойде още нещо — каза й Коуп. — Мариан Гилеспи е била отседнала в мотела „Травълодж“ в Ливингстън. Трябвало е да освободи стаята тази сутрин. Един от персонала я е видял да влиза в стаята си с мъж.
— Кога?
— Не беше много сигурен — някъде преди четири-пет дни, малко след като се настанила.
— Много дебела става тази работа — кимна Мюз. Коуп не отлепяше очи от монитора.
— Може би следва да свикаме пресконференция. Да увеличим образа на жената на снимката. Да видим дали някой няма случайно да я познае.
Коуп продължаваше да наблюдава съпруга на екрана. Какво ли си мисли, мина през ума й. Толкова много бе изстрадал самият той, включително и смъртта на първата му жена. Мюз огледа кабинета. На масата имаше пет айпода, чисто нови, неразопаковани.
— Това какво е? — попита Мюз.
— Айподи.
— Това го виждам и аз. За какво са ти?
Очите на Коуп фиксираха Кордоба.
— Почти се надявах, че той го е сторил.
— Кордоба ли? Няма начин.
— Знам. Болката му сякаш струи от него.
Мълчание.
— Айподите са за шаферките — каза Коуп.
— Колко мило!
— Може би трябва и аз да поговоря с него.
— С Кордоба?
Коуп кимна.
— Може да се окаже от полза — каза тя.
— Люси обожава тъжните песни — рече Коуп. — Но ти и това знаеш, нали?
Макар да бе сред шаферките, Мюз не познаваше Люси кой знае откога, нито пък кой знае колко. Все пак кимна, но Коуп не се отлепяше от монитора.
— Всеки месец й правя нов диск. Знам, че е банално, но тя много се радва. Така че всеки месец издирвам възможно най-тъжните песни. Този месец например вече имам „Поздравления“ на Блу Октобър и „Семе“ на Анджи Апаро.
— Не съм ги чувала.
— Ще ги чуеш — усмихна се той. Те са част от подаръка. Всичките тези сърцетрошачки са записани и на айподите ви.
— Прекрасна идея — каза тя и усети как нещо я прободе. Коуп прави специални CD-та за любимата си жена. Направо бе случила с него.
— В началото се чудех какво толкова им харесва Люси на тези песни. Представяш ли си я? Седи на тъмно, слуша ги и плаче. Така й действа музиката. Нищо не разбирах. А пък миналия месец? Бях записал едно изпълнение на Миси Хигинс. Нея слушала ли си я?
— Не съм.
— Страхотна е. И музиката й е убиец. Та в тази песен се говори за бивш любим и как не можела да понесе мисълта за чужда ръка върху неговата, макар да й било ясно, че така трябвало да бъде.
— Трагично.
— Именно. Но сега Люси е щастлива, нали? Искам да кажа, толкова ни е хубаво заедно. Най-сетне се намерихме един друг и сега ще се женим. Защо тогава продължава да слуша тия сърцераздирателни истории?
— Аз ли се предполага да ти отговоря?
— Не, Мюз, аз се мъча на теб нещо да обясня. Дълго време не я разбирах. Сега вече я разбирам. Тъжните песни причиняват една безопасна болка. Отвличане на вниманието. Контролирано, при това. Може и да ти помага да си представиш, че и истинската болка ще е такава. Но тя не е. И Люси, естествено, го знае. Човек не може да се подготви за истинската болка. Просто трябва да я оставиш да те разкъса докрай.
Телефонът иззвъня. Коуп най-сетне откъсна поглед от екрана и вдигна слушалката.
— Коуплънд — каза. После погледна към Мюз. — Открили са нещо във връзка с роднините на Мариан Гилеспи. Ще се видим по-късно.
В момента, в който двете момичета останаха сами в спалнята, Ясмин ревна.
— Какво има? — попита Джил.
— Хората са направо отвратителни — посочи Ясмин компютъра.
— Какво е станало?
— Ще ти покажа. Толкова е подло.
Джил придърпа стол и седна до приятелката си. Загриза нокът.
— Ясмин?
— Какво?
— Боя се за брат ми. И нещо ужасно е станало с тати. Мама затова пак ме докара тук.
— Ти не я ли попита какво става?
— Не ще да ми каже.
Ясмин обърса сълзите си и продължи да чука по клавиатурата:
— Те все гледат да ни пазят, нали?